خبرنگاران 11 روستای باشت در منطقه حفاظت شده خامین باشت قرار گرفته است

به گزارش وبلاگ دانلودکده، گچساران -خبرنگاران - رئیس اداره محیط زیست باشت گفت: 11 روستای این شهرستان در محدوده منطقه حفاظت شده خامین قرار گرفته است که این امر کار صیانت از آن را سخت نموده است.

خبرنگاران 11 روستای باشت در منطقه حفاظت شده خامین باشت قرار گرفته است

سید یعقوب سادات روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ دانلودکده گفت: کلگه امیرشیخی،کنگان،سادات شاه زینلی،پهزیر،کهسرک علیا، سفلی و وسطی،چشمه رشته،شاه بهرام و فتح از جمله روستاهای باشت است که در محدوده منطقه حفاظت شده خامین نهاده شده است.

وی اعلام کرد: به دلیل وجود چراگاه های اهالی، تجربه اختلاف اهالی گاهی چراگاه های یکدیگر را به آتش می کشند که این تهدیدی برای منطقه حفاظت شده خامین محسوب می گردد.

سادات عنا مطرح کرد: امکان شکار گونه های حیات وحش از سوی روستاییانی که گاهی مشاهده و دستگیر می شوند از دیگر تهدیدهای سکونت روستاییان در منطقه حفاظت شده است که ضرورت افزایش تعداد نیروهای حفاظتی را بیشتر نموده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست باشت گفت: منطقه حفاظت شده خامین 25 هزار هکتار مساحت دارد که 17هزار هکتار آن در شهرستان باشت و بقیه تحت مدیریت گچساران است.

سادات عنا تاکید نمود: این اداره همچنین حفاظت از منطقه شکارممنوع کوه لار با 18 هزار هکتار مساحت را نیز به عهده دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست باشت تاکید نمود: هم اکنون همه نیروهای ستادی و محیط بان این شهرستان هفت نفر هستند که برای صیانت بهینه حداقل باید تعداد نیروها دو برابر گردد.

وی از تشکیل پرونده برای 9 نفر از سودجویان که قصد ساخت و ساز در منطقه حفاظت شده خامین را داشته اند اطلاع داد.

سادات عنا اضافه کرد: این سودجویان در روستای فتح در عرصه ای به مساحت بیش از 10 هزار متر با آوردن تجهیزات قصد ساخت و ساز داشتند.

وی اعلام کرد: این میزان زمین پس از انجام مراحل قانونی در مراجع قضایی برطرف تصرف خواهد شد.

منطقه حفاظت شده کوه خامی، با مساحت 25٬671 هکتار در بین شهرستان های گچساران و باشت در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد نهاده شده است.

این منطقه کوهستانی با هدف حمایت از جمعیت جانوری پلنگ، بز و پازن ، قوچ ، میش و کبک دری در سال 1380 به عنوان منطقه حفاظت شده مورد حفاظت نهاده شد.

بلوط، بنه، انجیر وحشی، گون و زالزالک از گونه های گیاهی مهم این منطقه حفاظت شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 11 روستای باشت در منطقه حفاظت شده خامین باشت قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 11 روستای باشت در منطقه حفاظت شده خامین باشت قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید